Tselluliit ja selle tüübid
Tselluliit on liigne nahaalune rasva ladestumine ja seal on naha tekstuur kiuline, kortsus ja tükiline, seepärast nimetatakse seda “apelsinikooreks.”
Tselluliiti esineb 90% naistest. Põhjus, miks naistel on rohkem tselluliiti kui meestel on see, et naiste rasvarakud ja sidekude paiknevad vertikaalselt ning meeste sidekude on oluliselt sitkem. Tavaliselt on tselluliit lihtsalt inetu vaatepilt, kuid vahel võib see olla ka väga valulik. Paljudel juhtudel valu on põhjustatud põletikust.
Tselluliidi tagajärjel tekib:
• Naha alumises kihis (hüpodermises) üleliigse rasva kuhjumine
• Veepeetus
• Põletik
• Naha lõtvus
• Sidekoe deformatsioon
• Kollageeni vähenemine
Tselluliidi tõttu on vereringe kehv, jääkained ja toksiinid ei tule kudedest välja ja see põhjustab lokaalset põletikku ja järelikult valu. Sidekoe kiud, mis kinnituvad tselluliidi kobarale, on esialgu ülepingutatud ja seejärel kokku tõmmatud.
Mida kõrgem on tselluliidi aste, seda raskem on sellega võidelda. Nahaalused tükid on rasvarakud ja mida enam need paisuvad, seda rohkem avaldavad nad survet vere –ja lümfisoontele. Selletõttu halveneb rakkude vereringe ja ainevahetus ning kudedesse jäävad mürgised ainevahetuse jäägid ja üleliigne vesi.
Tselluliidi 4 astet
- Pehme tselluliit – puuduvad nähtavad märgid. Selle kindlaks tegemiseks tuleks pigistada kahe sõrmega reie ülaosas või kõhul nahka. Kui nahk muutub kergelt tükiliseks, on näha ebaühtlast nahka, siis see on tselluliidi esimene aste. Selles etapis aitab, kui tervislikumalt toituda ja olla füüsiliselt aktiivsem.
- Kõva tselluliit – pigistades näeb nahk välja nagu apelsinikoor ja seda piirkonda puudutades võib tunda valulikkust. Tekib kudedevaheline turse ja vedelik koguneb kudede vahele ning rasvarakud eralduvad teineteisest ja suurenevad. Lisaks toitumisele ja liikumisele tuleks nahka kuivharjata, koorida ja kreemitada.
- Turses tselluliit – tselluliidi kolmas astme on juba pigistamata nähtav ja muhud on suuremad. Nahk on kaetud lohukestega ja käegakatsutavate tükkidega. Rasvarakud on oluliselt suurenenud ja on ümbritsetud kollageenikuidudest kapsliga (rasvarakkude tombud). Kude antud piirkonnas on muhklik, nahk on kuiv ja lõtv, nahatoon sinakashall ja tundub katsudes jahedam (halvenenud vereringe tõttu). Tselluliiti on näha ka siis, kui sa seisad. Selle vastu võitlemine nõuab palju suuremaid jõupingutusi. Lisaks kuivharjamisele tuleks teha ka salongihooldusi.
- Väga turses tselluliit – Seda ei saa enam kuhugi peita, sest see paistab silma nii seistes kui ka lamades. Arvukad lohud, muhud ja tükid on väga hästi nähtavad. Tselluliidine ala aina suureneb. Tükke on palju ja kergelt puudutades on neid hästi tunda. Enamasti on see alates 50 eluaastast, kuid võib ka varem olla. Nendes kohtades võib nahal olla madalam temperatuur. Selle taseme tselluliidist on väga raske vabaneda, kuid kapillaaride toimimiseks on kindlasti väga vajalik sellega tegeleda. Tuleks teha pikemaajalisi salongihooldusi, lisaks koduseid hooldusi ja muuta oma toitumisharjumusi. Sellises astmes tselluliiti enam ära ei saa, kuid seda on võimalik vähendada ja oma vereringet ja läbi selle ka oma tervist parandada.
Tselluliidiga on raske võidelda
Seega tselluliit ei ole ainult esteetiline seisund, vaid probleem inimese tervislikule seisundile, sest see mõjutab lisaks rasvarakkudele ka väikeseid veresooni ja ümbritsevaid kudesid. Kui seda ei saada kontrolli alla, siis tselluliit läheb üle järgmisele tasemele, millega on veel raskem võidelda, kui eelneva tasemega. Seega, mida varem tselluliit kontrolli alla saada, seda parem, sest see toob kaasa suurema veepeetuse, rohkem nahakoe kahjustusi/fibroosi, rohkem põletikku, rohkem valu ja rohkem naha lõtvust ning muidugi inetud muhud. Sellegipoolest tselluliit ei tapa, see näitab naha põletikku ja kahjustust, mis toimub naha all, mille ideaalis peaks peatama, nii esteetilises kui ka tervislikel põhjustel.
Tõhusad abimehed tselluliidiga võitlemiseks
- Totumine – Tervislik toitumine on nii kehakaalu kui ka tselluliidiga võitlemiseks nr 1. Salongihooldused on toetavad abivahendid tselluliidi ja kaalu alandamisel, kuid kõige peamine on tervislik toitumine ning kindlasti piisavalt puhta vee joomine, kasulik on juua ka lisaks rohelist teed, mis kiirendab ainevahetust.
- Kuivharjamine – Kuivharajamist saab teha kodus ja isegi televiisorit vaadates. Harjama peaks iga päev kuiva nahka suunaga alt üles, alustades jalgadest tuleks liikuda ülakeha suunas. Käte osas tuleks alustada sõrmedest ja liikuda õlgade suunas. Harjamisega eemaldatakse nahapinnalt surnud naharakud, suurendatakse vere- ja lümfiringet. Kuivharjamine aitab ka kuiva naha puhul, sest elavdab seda. (saadaval e-poes)
- Koorimine – nahka tuleks koorida kohvipuru ja õli seguga, sest kofeiin laiendab veresooni ja pinguldab naha väliskihti.
- Rullmassaaž – mehaanilist masseeritakse nahka ja sellega elavdatakse vereringet, lisaks on rullmassaažil ka kollageenilamp, mis ootab kehas rohkem kollageeni toota ja muudab nahka siledamaks. Rullmassaaži aparaadil on spetsiaalselt suured puidust munad ja masin käib nii kiiresti ringi, et ükski inimene ei jõua ise sellist massaaži teha.
- Infrapunamatt – Infrapunamatis läbi tugeva higistamise eemalduvad kehast mürkained, nahk muutub siledamaks. Mati saab endale Rullsalongist koju rentida.
- Kavitatsioon/ultraheli – nahale kantakse spetsiaalne tselluliidikreem, ultraheli 3Mhz avab töödeldavas kehapiirkonnas rasvarakud ning Ultratone biostimulatsiooni või Rullmassaaz aitab lõhustunud rasva jääkainetena välja viia. (võimalik Rullsalongis teha enne rullmassaaži või ultratone protseduuri)
- Vaakumtreening – läbi intensiivse füüsilise liikumise, vaakumi, infrapuna ja kollageeni toel mõjutatakse tselluliiti.
- Kuum-ja külm dušš – kuum vesi laiendab ning külm vesi ahendab veresooni ning selle vaheldumise tõttu pannakse veri paremini liikuma. Piisab ka mõnekuümne sekundiliselt külma ja kuuma vaheldumisest.